Basen już w budowie!

Część środków, które zebraliśmy w ramach akcji "Łódź dla Aleppo", trafiły już do ośrodka Terre Sainte, gdzie trwa rozpoczęta jakiś czas temu budowa basenu w ośrodku terapeutycznym dla dzieci i młodzieży. Bardzo dziękujemy za Wasz wkład!

Atelie krawieckie u sióstr franciszkanek w Aleppo

W ramach projektu „Daj Pracę” wspieramy Atelier krawieckie w klasztorze Sióstr Franciszkanek Misjonarek Marii w Aleppo. Pracownia funkcjonuje od 3 lat, początkowo w ramach jezuickiego ośrodka dla uchodźców, aktualnie pod opieką syryjskiej siostry Antoinette Battih. Atelier to miejsce, w którym pracę znajduje 25 osób, w większości kobiet z różnych środowisk. W pracowni wyrabiane są m.in. ubrania dla dzieci i dorosłych w ramach sezonowych kolekcji, obrusy, serwety czy akcesoria, jak na przykład podkładki pod szklanki lub torebki na telefony.

NAME AND FUTURE - pomoc we Wschodnim Aleppo

Nowym projektem projektem wyrastającym ze współpracy franciszkańskiego centrum "Terre Sainte" i szkoły dr Binan Kayyali są dwa niedawno otwarte we Wschodnim Aleppo ośrodki „Name and Future”. Dzielnica była zajęta przez rebeliantów and jihadystów, a następnie w wyniku walk i bombardowań kompletnie zdewastowana. Dotąd ludzie żyją tam na skraju nędzy, a po ulicach biegają bose i brudne dzieci. Zniszczone zostały warsztaty pracy, przez lata nie funkcjonowały szkoły. Ta część Aleppo potrzebuje olbrzymiego zaangażowania ludzi niosących pomoc w Syrii.

Szkoła dr Binan

Problem niepełnosprawnych fizycznie i osób z dysfunkcjami psychicznymi jest jedną z wielu bolączek dzisiejszego Aleppo. Rodziny posiadające takich członków są w swoisty sposób napiętnowane społecznie, co powoduje ich izolację. Samotne matki z chorymi dziećmi skazane są na siedzenie w domach, co uniemożliwia im znalezienie pracy i przetrwanie w tych trudnych dla aleppiańczyków czasach. Dlatego działania niezłomnej dr Binan Kayali są tak ważne.

Terre Sainte: oaza pokoju wśród ruin Aleppo

Zbudowane zaraz po II Wojnie Światowej Terre Sainte, jest jedną z trzech parafii katolickich w Aleppo. Pieczę nad tym wyjątkowym miejscem od początku sprawują franciszkanie. Podczas niedawnej wojny o Aleppo do Terre Saint przychodziło nawet 2 tysiące osób dziennie, żeby znaleźć schronienie i chwilę pokoju.