Różaniec za braci

Wydarzeniem kończącym akcję "Łódź dla Aleppo" jest wspólna modlitwa różańcowa w intencji braci na Bliskim Wschodzie, która będzie miała miejsce w rzymskokatolickiej parafii Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności w niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 20.00. Serdecznie zapraszamy!

Modlitwę Różańcem za braci rozpoczęliśmy w Dniu Ubogiego w Kościele katolickim, 18 listopada 2018 roku wraz z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, Metropolitą Łódzkim oraz Łódzką Caritas. Celem tej inicjatywy jest podjęcie w parafiach i wspólnotach regularnej modlitwy różańcowej za naszych braci na Bliskim Wschodzie w duchowej jedności z nimi oraz okazanie im konkretnego wsparcia.

Różańce

Biskup Joseph Tobji wykonał z drewna ze zniszczonego kościoła maronickiego w Aleppo krzyżyki. Traktujemy je jak relikwię, znak męczeństwa setek chrześcijan na Bliskim Wschodzie i cierpienia tysięcy, a równocześnie piękne świadectwo odpowiedzi Kościoła na prześladowanie i cierpienie, którą zawsze ma być modlitwa i zjednoczenie z Ukrzyżowanym. Krzyżyki dotarły do Polski, a następnie zostały dołączone do wykonanych przez wolontariuszy różańcy. Każda parafia lub wspólnota, która podejmuje wspólną modlitwę "Różańca za braci" otrzymuje taki różaniec.

Wspólna modlitwa

"Różaniec za braci" jest nie tylko modlitwą za chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ale razem z nimi. Rozważania różańcowe przygotowywane są przez chrześcijan z Syrii, Libanu czy Egiptu. Piszą oni do nas każdego miesiąca krotki list, który jest odczytywany na początku wspólnej modlitwy. Parafie i wspólnoty, które dołają do "Różańca za braci", na początku każdego miesiąca otrzymują rozważania oraz list od chrześcijan z Bliskiego Wschodu.

Konkretne wsparcie

Jedność z Kościołami ziemi Chrystusa i naszych Ojców chcemy wyrazić nie tylko modlitwą, ale także braterską pomocą i konketnym wsparciem. Podczas modlitwy przeprowadzona jest zbiórka pieniędzy, które następnie parafie i wspólnoty przekazują do łódzkiej Caritas. Stowarzyszenie "Dom Wschodni" kieruje te środki do konkretnych osób i Kościołów na Bliskim Wschodzie oraz informuje o udzielonej pomocy. Podczas modlitwy w niedzielę, 28 kwietnia 2019 roku w parafii Zesłania Ducha Świętego przeprowadzona zostanie kwesta w ramach wydarzenia "Łódź dla Aleppo".